Skip to content Skip to footer

Zasady korzystania z Pola Golfowego zimą

Drodzy Klubowicze, gracze golfowi spacerowicze. Chcąc cieszyć się grą w golfa również zimą warto zapoznać się z podstawowymi ogólnie panującymi zasadami. Wiedza o nich gwarantuje bezpieczne korzystanie z pola golfowego poza sezonem. WSTĘP 50% CENNIKA

Okres Zimowy to bardzo ciężki okres dla trawy na polu golfowym. Związane jest to z tym, iż trawy na polu golfowym są nieustanie skracane, co powoduję mniejszą powierzchnie liścienia trawy a co za tym idzie trawa narażona jest bardziej na choroby grzybowe i uszkodzenia mechaniczne.  Wszystkie gatunki traw, nawet te najbardziej wytrzymałe na warunki zimowe kończą swoją wegetacje, gdy temperatura średnia dobowa oscyluje w okolicy 5’C. Wtedy trawa przestaje rosnąć, nie regeneruje się, dotyczy to zarówno części nadziemnej jak i podziemnej. W niskich temperaturach 1-10’C, przy sprzyjającej wysokiej wilgotności, spowodowanej zarówno opadami deszczu, czy całodziennej utrzymującej się rosie, mgle, niskiemu nasłonecznieniu czy nawet długo utrzymującej się pokrywie śnieżnej dochodzi do wielu infekcji chorobami grzybowymi, które to bardzo osłabiają i przerzedzają darń, w konsekwencji powodując częściowe lub nawet całkowite wymieranie darni.

Głównym patogenem jest pleśń śniegowa. Trawa zdeptana osłabia się, nie podnosi, źdźbła się załamują, dochodzi do wnikania patogenów. Pamiętajcie Divoty nie zrastają się, nawet, jeżeli odłożymy fragment wyrwanej uprzednio darni na miejsce to się nie ukorzeni! Nawet do wiosny.

Również zimą wysoki poziom wód gruntowych wpływa negatywnie na ilość powietrza glebowego dostępnego dla korzeni traw. Wysoki poziom wody sprzyja również silnemu zagęszczaniu gleby nawet przez nacisk stopą, czy kółek od wózka golfowego, dlatego każdy wyjazd maszyn na polu golfowym zimą jest ograniczony do niezbędnego minimum. A jazda Meleksem w ujemnej temperaturze bezwzględnie zabroniona

Szczególnie wrażliwa na uszkodzenia jest trwa przymrożona, pokryta szronem lub lodem, tu szkody na murawie powstałe na wskutek gry są widoczne nawet na drugi dzień i są nie odwracalne. Im krótsza trawa tym szkody większe, dlatego najbardziej wrażliwe na uszkodzenia są Greeny ( zimą gramy do celów zimowych), następnie Tee, dalej Fairway itd.

Długo zalegająca pokrywa śnieżna ma bardzo negatywny wpływ na zimowanie roślin, co prawda jest ona pożądana w momencie bardzo dużych przymrozków, natomiast ogranicza dopływ słońca, świeżego powietrza i powoduje wygniwanie trawy. Również chodzenie po długo zalegającej okrywie śnieżniej powoduje jej zagęszczanie (oblodzenie), co utrudnia jej późniejsze topnienie.

Aby zminimalizować szkody związane z grą na polu golfowym, spowodowanych warunkami atmosferycznym prosimy o zachowanie następujących zasad, co pomoże pozytywnie na przezimowanie trawy na polu golfowym oraz na zachowanie bezpieczeństwo gry:

– nie gramy na polu pokrytym śniegiem, (dotyczy także szronu) szczególnie podczas okresowych lub pierwszych przymrozków, dotyczy również fragmentów pola położonych w cieniu, gdy reszta nadaje się do gry

– nie gramy na polu przy ujemnej temperaturze powierza,

– gramy zimowego golfa chorągiewki będą usytuowane 30 -50 metrów od grenów. Green jest bezwzględnie wyłączony z gry.

– zimą nie uderzamy z trawy na strzelnicy, tylko z mat

– zabierajmy mniejszy zestaw kijów, traktujcie to jak zabawę, pamiętajcie piłki lecą krócej o 20 %.

– moi drodzy bezwzględnie z pola zabieramy wszystkie śmieci swoje jak i napotkane to jest nasze pole dbajmy o to. Pamiętajcie wyrzucona skórka z banana w minusowej temperaturze nie rozłoży się.

– ubierzcie się ciepło, pamiętaj pole golfowe to duża otwarta przestrzeń i jest zawsze zimniej niż w mieście. Czapki, rękawiczki, szale dbajcie o swoje zdrowie a szczególnie uczulcie juniorów.

– pamiętajcie w zimie piłki są bardzo twarde, dlatego nie uderzajcie z całej siły pamiętajcie, aby się rozgrzać. Zaopatrzcie się w podkładki do wybijania piłek, ponieważ tee trudno wbić w zmrożoną trawę. Zalecam pierwsze piłki uderzajcie na „pół gwizdka”

– podczas korzystania z meleksów staramy się prowadzić pojazd po obrzeżach pola, aby jak najmniej jechać po fairwayu.

– jeżeli mieszkasz dalej od pola, zadzwoń i zapytaj się, jakie warunki panują na polu, na recepcji chętnie udzielone zostaną podstawowe informacje.

– jeszcze bardzo ważna sprawa na naszym polu znajdują się jeziorka jest bezwzględny zakaz wchodzenia na lód. Szczególnie uczulam rodziców pilnujcie dzieci, aby za piłką nie poszły na lód.

– uwaga chorągiewki mogą być przymarznięte nawet jak jest dodatnia temperatura. Chorągiewek nie wyciągamy.

Miłej gry w warunkach zimowych!.

Grzegorz Moćko